top of page

Switch to a bike. Protect your home!

Projekt zrealizowany przez Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalno-Młodzieżowych Art w ramach programu Erasmus+, przy wsparciu finansowym pochodzącym
z Programu Erasmus+ / Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji z siedzibą w Warszawie. W wymianie młodzieży udział wzięła młodzież z Polski, Słowacji, Węgier, Łotwy, Litwy, Republiki Czeskiej i Portugalii (w sumie 42 osoby). Projekt odbył się w dniach 22-29.05.2023 w Centrum Kultury Wsi Polskiej
w Wierzchosławicach. Główne tematy projektu to: środowisko naturalne i zmiany klimatu, zielony transport, kompetencje cyfrowe. 

 
 
 

 

Jak zintegrować grupę w której znajdują się młodzi ludzi z kilkunastu krajów ? w jaki sposób zbudować zespół z 42 młodych osób, który będzie funkcjonował jak dobrze naoliwiona maszyna ? My postawiliśmy na PAINTBALL !!!
 
 

W sali warsztatowej Gminne Centrum Kultury w Wierzchosławicach rozwiesimy duże karty papieru ... Naszym zadaniem było namalowanie obrazów ukazujących to czym jest Europejski Zielony Ład, jakie są jego główne założenia, w jaki sposób kraje UE realizują założenia wynikające z Europejskiego Zielonego Ładu, jakie korzyści obywatelom Unii Europejskiej przynosi realizacja założeń Europejskiego Zielonego Ładu. 
 

W trakcie wymiany młodzieży "Switch to a bike. Protect your home!” jednym z naszych zadań było zlokalizowanie na mapie Tarnowa punktów stacjonowania rowerów miejskich, a także zapoznanie się z rozmieszczeniem tarnowskich dróg rowerowych. Podzieleni na międzynarodowe grupy (wyposażeni w mapki z miejscami stacjonowania rowerów miejskich i lokalizacji dróg rowerowych) udaliśmy się w te miejsca aby, wypożyczyć rowery i móc przemierzać nimi tarnowskie ulice i drogi rowerowe. Celem naszego działania było 1) przekonanie się w jakisposób Tarnów jest skomunikowany pod kątem dróg rowerowych oraz w jaki sposób na rowerzystów reagują mieszkańcy Tarnowa oraz kierowcy samochodów, 2) zaznaczenie swojej obecności w przestrzeni miejskiej, 3) porozmawianie z napotkanymi na naszej drodze mieszkańcami Tarnowa na temat: tego a) jak często korzystają z rowerów (miejskich i prywatnych) przemieszczając się po Tarnowie, b) czy byliby w stanie zrezygnować z przemieszczania się samochodami po centrum miasta, przesiadając się zupełnie na rowery, c) czy mają jakieś zastrzeżenia lub sugestie do polityki miasta w zakresie tworzenia infrastruktury rowerowej (dróg rowerowych) i dbania o interes rowerzystów, d) czym dla nich jest jazda na rowerze, e) czy mają świadomość złego stanu powietrza w Tarnowie, a jeśli tak to jak starają się temu przeciwdziałać itp. 

W ramach projektu "Switch to a bike. Protect your home!” nasza grupa projektowa odwiedziła główną siedzibę Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Tarnowie aby porozmawiać z przedstawicielami tej organizacji na temat polityki przedsiębiorstwa w zakresie stosowania zielonych praktyk (zwłaszcza w zakresie przeciwdziałania zanieczyszczaniu powietrza). Ekspertci MPK opowiedzieli nam min: w jaki sposób nowoczesne autobusy używane przez MPK w Tarnowie są przyjazne środowisku naturalnemu. Następnie na „własne oczy” mogliśmy się przekonać jak flota autobusów wykorzystywanych przez MPK w Tarnowie przystosowana jest do minimalizowania negatywnych skutków wynikających z użytkowania pojazdów w zakresie ochrony środowiska naturalnego (zwłaszcza w zakresie przeciwdziałania zanieczyszczaniu powietrza)

Chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować osobom zarządzającym oraz pracownikom MPK w Tarnowie za ogromne wsparcie jakie od nich uzyskaliśmy w zakresie realizacji naszych działań projektowych

Nasz ulubiony sposób na spędzanie wolnego czasu w trakcie wymiany młodzieży "Switch to a bike. Protect your home!” to gra w siatkówkę. Gminne Centrum Kultury w Wierzchosławicach które gościło nas u siebie przez 8 dni na czas naszego udziału w wymianie młodzieży udostępniło nam również korty tenisowe oraz boisko do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią oraz oświetleniem

Podzieleni na międzynarodowe grupy, wyposażeni w aparaty fotograficzne i telefony, wyruszyliśmy na ulice Wierzchosławic, aby odszukać pozytywne przykłady dbania o środowisko naturalne przez mieszkańców. Naszym zadaniem było zwrócenie szczególnej uwagi na rozwiązania łączące w sobie elementy dbania o środowisko naturalne i udostępniania tegoż środowiska naturalnego mieszkańcom Wierzchosławic „w użytkowanie”

Podzieleni na międzynarodowe grupy, wyposażeni w aparaty fotograficzne i telefony wyruszyliśmy na ulice Wierzchosławic, aby odszukać negatywne przykłady obchodzenia się ze środowiskiem naturalnym przez mieszkańców. Naszym zadaniem było zwrócenie uwagi zarówno na przyczyny jak i skutki zanieczyszczeń środowiska naturalnego do jakich dochodzi w Wierzchosławicach. 

W ramach polskiego wieczoru przygotowaliśmy dla naszych kolegów i koleżanek z Litwy, Łotwy, Portugalii, Słowacji, Węgier, Republiki Czeskiej niespodziankę ... Niespodzianką tą był grill, który znakomicie wpisał się tegoż dnia w niezwykle ciepły majowy wieczór. 

Wymiana młodzieży "Switch to a bike. Protect your home!” już niestety za nami Zobaczcie jak minęło nam 8 wspólnie spędzonych dni

Prezentacje multimedialne stworzone w trakcie wymiany młodzieży przez naszą grupę projektową: 

bottom of page